Artykuły o pływaniu

Plywanie.pl - Wtorek 03.11.2015
WSPÓŁAUTOR SUKCESU ANNY DOWGIERT DZIELI SIĘ SWOJĄ WIEDZĄ
 
Niespełna rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, główny trener grupy sprinterskiej Śląska Wrocław - Adam Rzeczkowski zdecydował się na zmianę techniki pływania u swojej najlepszej sprinterki – Anny Dowgiert.
Była to o tyle trudna decyzja, albowiem zawodniczka ta specjalizowała się wówczas w stylu motylkowym i nie była powszechnie brana pod uwagę jako przyszła olimpijka w sprincie kraulowym. Do jej treningu włączono trenera specjalizującego się w korekcie i optymalizacji techniki pływania - Bartosza Staneckiego. Pół roku intensywnej i wytężonej pracy nad techniką oraz zastosowanie nowych ruchów kraulowych w codziennym treningu zaowocowały wypełnieniem minimum olimpijskiego, dzięki czemu Ania jako jedyna sprinterka w kraju reprezentowała nasz kraj na IO w Londynie. Stało się to za sprawą opanowania techniki i synchronizacji kraula nazywanego powszechnie "kajakiem".
Współautor sukcesu Anny Dowgiert - trener Bartosz Stanecki - stworzył film przedstawiający ćwiczenia, które istotnie zmieniają zarówno ustawienie w wodzie, jak i sposób tworzenia napędu. Po raz pierwszy zasady przedstawiono w tak dokładny i rozłożony na metodyczny ciąg ćwiczeń sposób.
  Anna Dowgiert (fot. plywanie.pl)
Synchronizacja kajakowa w kraulu wymaga zarówno wielkiej precyzji, jak i ogromnej dynamiki i prędkości wykonania. Wiele elementów musi współgrać ze sobą, aby ten sposób pływania był skuteczny.
Film podzielony został na 10 części. Każda z nich to osobne ćwiczenie, które kształtuje poszczególny element kraula sprinterskiego, jest też integralną częścią całości, jaką jest metodyka budowy stylu kajakowego. Każde z ćwiczeń przedstawione jest z wielu ujęć - zarówno spod, jak i znad wody, aby jak najlepiej przedstawić istotę każdego z nich. Całość opatrzona jest fachowym komentarzem, który dokładnie opisuje sens i znaczenie prezentowanych ćwiczeń.
Po ogromnym sukcesie Anny Dowgiert, elementy tej metodyki zostały zastosowane w treningu u kolejnego sprintera Śląska Wrocław - Jana Hołuba. Po raz kolejny połączenie sprinterskiego treningu trenera Rzeczkowskiego z indywidualnym treningiem techniki przyniosły wymierny efekt. Hołub został mistrzem i wicemistrzem Europy juniorów na dystansach 50 i 100 metrów stylem dowolnym.
Bartosz Stanecki jest trenerem pływania w Starachowickim Klubie Pływackim Barakuda. Zajmuje się pływaniem sportowym i indywidualnym treningiem techniki . Jest pomysłodawcą i twórcą systemu szkoleń dla zawodników „Klinika kraula” i szkoleń dla trenerów „ Akademia trenerów pływania”. Autor filmów szkoleniowych o technice pływania z cyklu „ Nowoczesny kraul sportowy” wydanych przez Klinikę kraula, a także współautorem filmu z ćwiczeniami dla podręcznika „Ogólnopolski program nauczania pływania” wydanego przez firmę AKNET na zlecenie Polskiego Związku Pływackiego i Ministerstwa Sportu. Od lat pracuje nad techniką z czołowymi zawodnikami w kraju. Z „Barakudą” osiąga sukcesy zdobywając medale mistrzostw Polski i zajmując miejsca w czołówce krajowej drużynowo z młodszymi rocznikami. Nad techniką pracował/pracuje między innymi z zawodnikami: Anna Dowgiert, Jan Hołub, Kacper Klich, Donata Kilijańska, Oskar Krupecki, Maja Zawiszewska, Zuzanna Kit i wielu innych.
Ćwiczenia zawarte w filmie zastosował w treningu również trener Jedynki Ożarów Mazowiecki - trener Marek Wyrębkowski u swojej zawodniczki Igi Wrzosek, która niespodziewanie sięgnęła po mistrzostwo Polski juniorek 15-sto letnich na dystansie 50m stylem dowolnym. Metodyka ta stosowana była również w doskonaleniu techniki u Wiktora Muszyńskiego z Warty Poznań trenowanego przez trenerkę Elżbietę Krakowiak, dzięki czemu został wicemistrzem Polski Juniorów młodszych na długim basenie w 2015 roku.
O tym, dlaczego warto stosować technikę zaprezentowaną w filmie rozmawialiśmy z twórcą filmu - trenerem Bartoszem Staneckim.
Kto ze światowej czołówki pływackiej stosuje taką technikę pływania?
Łatwiej byłoby wymienić kto nie stosuje. Praktycznie wszyscy sprinterzy, z tą różnicą że niektórzy płyną na rękach ugiętych w łokciu, a niektórzy na prostych. Pozostałe elementy techniki kajaka są podobne. Najlepszym przykładem pływania na prostych rękach sprintu jest Florent Manadou. Słyszałem że on również ma indywidualnego trenera od techniki .
Dlaczego warto stosować?
Ponieważ to skuteczny sposób na uzyskanie lepszej hydrodynamiki zarówno dzięki ustawieniu w wodzie, jak i sposobie generowania napędu.
Dla kogo technika jest przeznaczona?
Przede wszystkim dla zawodników i zawodniczek, którzy specjalizują się w kraulowym sprincie , aczkolwiek pływanie tych ćwiczeń wpływa korzystnie na technikę pływania nie tylko na dystansie sprinterskim.
W czym może pomóc ta technika?
W przełamaniu stagnacji wynikowej na 50 metrów kraulem. A tak bardziej precyzyjnie w uzyskaniu wyższej pozycji na wodzie, w zniwelowaniu strat podczas generowaniu napędu, w uzyskaniu najkorzystniejszej pozycji na wodzie biorąc pod uwagę dystans sprinterski, w równej, sprinterskiej sześciouderzeniowej pracy nóg oraz w uzyskaniu synchronizacji pracy rąk, nóg i tułowia właściwej dla techniki kajakowej.
[ Adam Osiński ]
  . . . . . . .
Całość artykułu oraz odsyłacz do instruktażowego filmu na stronie www.plywanie.pl