Artykuły o pływaniu

Echo Dnia - Czwartek, 23.07.2017
Trzy medale Dominika Bujaka na olimpiadzie
 
Trzy medale zdobył Dominik Bujak z Salosu Cortile Kielce na XXIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży na pływalni Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Dominik Bujak wywalczył dwa złote i srebrny medal. (fot. Dorota Kułaga)

Były to jednocześnie Mistrzostwa Polski Juniorów 17 i 18-letnich na basenie 50 metrowym. Podopieczny Marcina Przytuły w trakcie trzydniowej rywalizacji triumfował w wyścigach na 200 metrów stylem zmiennym (2:03,58) oraz 400 metrów stylem zmiennym (4:22,08). Ponadto zdobył srebrny medal na dystansie 200 metrów stylem motylkowym. Uzyskany w tej konkurencji wynik 2:03,52, to nowy rekord okręgu seniorów i juniorów 18-letnich.

Kolejnym wyzwaniem dla Dominika Bujaka będą Mistrzostwa Świata Juniorów, które rozegrane zostaną w dniach od 23 do 28 sierpnia w Indianapolis w Stanach Zjednoczonych.
Na olimpiadzie startowała także zawodniczka KSZO Ostrowiec Julia Szafrańska. W wyścigu na 400 metrów stylem dowolnym (4:34,17) wywalczyła siódme miejsce, a na dystansie 800 metrów (9:28,50) tym samym stylem była ósma.
Jeden raz w finałach A warszawskich zawodów uczestniczyła koleżanka klubowa Dominika - Aleksandra Tomaszewska. Na dystansie 100 metrów stylem motylkowym w czasie 1:05,10 została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu.
W prowadzonej w trakcie mistrzostw punktacji drużynowej pływacy Salosu Cortile Kielce zostali sklasyfikowani na 19 pozycji, a KSZO Ostrowiec na 49 miejscu w gronie 107 uczestniczących klubów. W zawodach rywalizowało 331 zawodników.

[ /Dor/ ]

Echo Dnia - Wtorek, 11.07.2017
Dobry start Dominika Bujaka na mistrzostwach Europy w pływaniu
 
Dominik Bujak z Salosu Cortile Kielce wystartował w Mistrzostwach Europy Juniorów w pływaniu, które odbyły się w Izraelu.

  Dominik Bujak startował na Mistrzostwach Europy Juniorów w pływaniu w Izraelu.

W słonecznej Netanji Dominik Bujak wystąpił w konkurencji 200 metrów stylem zmiennym. Dotarł do finału (czas 2.03.33 w eliminacjach), (2.03.45 w półfinale), w którym uzyskał wynik 2.03.57. Zapewnił mu 7 miejsce i pierwszy finał w karierze sportowej na tak dużej imprezie. Szczególnie dużą wartość ma wynik z eliminacji, który jest tylko o 0,15 setnych gorszy od rekordu Polski juniorów 18-letnich. Dobra dyspozycja napawała optymizmem przed koronną konkurencją na dystansie dwa razy dłuższym - 400 metrów stylem zmiennym w ostatnim dniu mistrzostw. W eliminacjach był trzeci z czasem 4.23.24 (rekord życiowy).

W finale rywalizacja była niezwykle zacięta. Dominik od początku płynął w czołówce, ostatecznie dobry finisz dał brąz innemu reprezentantowi Polski Marcelowi Wągrowskiemu z Aleksandrowa Łódzkiego (4.21.63), a Dominik stracił do medalu zaledwie 0,3 dziesiąte sekundy. Ostatecznie zajął 5 miejsce. Zwyciężył Balazs Hallo. Węgier jako jedyny złamał barierę czterech minut i dwudziestu sekund (4.19.55). Zawody w Netanji reprezentacja Polski zakończyła z dziewięcioma krążkami - 2 złotymi, 1 srebrnym i 6 brązowymi. W zestawieniu punktowym była piąta, przegrywając tylko z pływackimi potęgami: Rosją, Włochami, Węgrami i Wielką Brytanią. Doświadczenie, które zdobył zawodnik Salosu, podopieczny Marcina Przytuły i Iwony Kijewskiej, z pewnością zaprocentuje w przyszłości, może już podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Odbędzie się w lipcu w Warszawie na obiektach Uniwersytetu Medycznego.