Artykuły o pływaniu w lokalnej prasie

Echo Dnia - Środa, 13.07.2011
Pływanie. Życiowy sukces Donaty Kilijańskiej
 

Donata Kilijańska
Urodziła się 24 lipca 1995 r. w Ostrowcu Św. Od września ubiegłego roku jest uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie. Pływanie zaczęła uprawiać w wieku 7 lat. Jej pierwszym szkoleniowcem był Mariusz Firmanty. W 2008 r. trafiła do grupy centralnej prowadzonej w KSZO przez trenera Macieja Hampela. Pierwsze medale mistrzostw Polski zaczęła zdobywać wśród 13-latek. Jest wielokrotną medalistą mistrzostw Polski seniorów i w kategoriach wiekowych. Ma także na koncie sukcesy międzynarodowe- srebrny i brązowy medal Europejskich Igrzysk Młodzieży w Tampere w 2009 roku, dwa brązowe medale mistrzostw Europy juniorów w Helsinkach-2010, a obecnie złoty i brązowy medal mistrzostw Europy w Belgradzie. Nie lubi rozgłosu i szumu medialnego wokół siebie, natomiast lubi dobrą książkę, muzykę i gimnastykę. Gdy tylko ma czas i okazję, chętnie spotyka się z przyjaciółmi z Ostrowca.

Dwa medale - złoty i brązowy - zdobyła najlepsza pływaczka KSZO na mistrzostwach Europy juniorów i juniorek w Belgradzie. Donata Kilijańska uzyskała także kwalifikacje na sierpniowe mistrzostwa świata. To największy sukces nie tyko Donaty, ale również ostrowieckiego klubu.
Od środy do niedzieli trwały w Belgradzie mistrzostwa Europy juniorów i juniorek w pływaniu. W 23-osobowej reprezentacji Polski była szesnastoletnia Donata Kilijańska z KSZO Ostrowiec, która stała się jej bohaterką.
ZŁOTO NA OTWARCIE
W pierwszym dniu zawodów podopieczna trenera Macieja Hampela wystartowała w konkurencji 800 metrów stylem dowolnym, w której przed rokiem w Helsinkach wywalczyła brązowy medal.
- 800 metrów zaczęłam bardzo mocno, byłam w dobrej formie i wydawało mi się, że płynę wolno- mówi Donata.- Potem na końcówce osłabłam.
Donata osiągnęła metę w czasie 8:40.48, poprawiając własny rekord kraju juniorek 16, 17 i 18 lat. Rezultatem tym wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów w Limie.
POZA FINAŁEM
W konkurencji 400 metrów stylem dowolnym, która odbywała się w drugim dniu mistrzostw, zawodniczka KSZO popłynęła wolno. Czas 4:21.00 dał jej 11. miejsce.
- Kompletnie nie miałam siły i nie byłam w stanie popłynąć szybciej- opowiada Donata.- Byłam zła, ale z drugiej strony to dobrze, bo nie awansując do finału miałam dzień przerwy przed 1500 metrów.
DRUGI MEDAL
Do najdłuższego dystansu Donata przystępowała z najlepszym czasem ze wszystkich 16 zawodniczek- 16:39.03- który dała jej brązowy medal na poprzednich mistrzostwach Starego Kontynentu. Kilijańska popłynęła szybciej- 16:38.90, ale wystarczyło to do powtórzenia osiągnięcia sprzed roku.
- Mocnym tempem płynęła Hiszpanka Vilas, próbowałam się z nią utrzymać- relacjonuje pływaczka KSZO.- Kiedy mi uciekła, miałam coś, co w żargonie pływackim nazywamy "bombą”- nogi i ręce odmówiły mi posłuszeństwa. Ostatnie 400 metrów popłynęłam wolno. Na każdej pięćdziesiątce Włoszka Gabbrielleschi mnie doganiała i wyprzedziła na ostatniej długości basenu.
HISTORYCZNY SUKCES
Mistrzostwo Europy i brązowy krążek to największe sukcesy wychowanki KSZO Ostrowiec Św. To także największy sukces w historii KSZO. Do tej pory żaden zawodnik naszego klubu nie osiągnął takich rezultatów.
- Dużo zawdzięczam trenerowi Maciejowi Hampelowi, który w pracy kieruje się zasadą perfekcjonizmu- dodaje Donata Kilijańska. - Nie dałabym rady także bez Marka Wiechecia, specjalisty od odnowy biologicznej, który pomagał mi w Belgradzie być w jak najlepszy dyspozycji.
W sierpniu Donata Kilijańska wystartuje w mistrzostwach świata juniorów, które odbędą się w Peru.
[ /Waldemar Frańczak/ ]

Echo Dnia - Niedziela, 03.07.2011
Jan Dytkowski brązowym medalistą pływackich mistrzostw Polski
 
Jan Dytkowski z KSZO został podwójnym brązowym medalistą mistrzostw Polski w pływaniu juniorów młodszych 14 lat.
Od piątku do niedzieli w Dębicy odbywały się mistrzostwa Polski juniorów 14 lat w pływaniu. W gronie 419 zawodników ze 122 klubów znalazło się czworo reprezentantów KSZO. Z naszych pływaków najlepiej spisał się Jaś Dytkowski, który wywalczył dwa brązowe medale- na 400 i 1500 metrów stylem dowolnym.
- Oba wyścigi były bardzo wyrównane- mówi ojciec Jasia Rafał, który obserwował zawody. - W finale 400 metrów decydowały ułamki sekund, natomiast na najdłuższym dystansie wszyscy medaliści płynęli niemal razem do 1200 metra. Później powstały niewielkie różnice, a Jaś niezagrożony jako trzeci zameldował się przy słupku.
Podopieczny trenera Marcina Piwnika powtórzył swoje osiągnięcie sprzed roku, kiedy wśród trzynastolatków zdobył brązowe medale na 400 i 800 metrów stylem dowolnym. W ciągu roku Jaś zdobył siedem medali mistrzostw Polski- 4 brązowe na letnich i 3 srebrne na zimowych, jest członkiem kadry narodowej. Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie życzliwość ze strony dyrekcji Publicznego Gimnazjum numer 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim- Haliny Kwiecień i Haliny Wójcickiej - Sendys, do której uczęszcza nasz medalista.
Również swoje osiągnięcie powtórzyła Patrycja Loranty, awansując do jednego finału A. Przed rokiem znalazła się w najlepszej ósemce na dystansie 200 metrów kraulem, teraz była siódma na dwukrotnie dłuższym dystansie. Na ósmym miejscu ukończyła konkurencję 800 metrów kraulem.
Dla pozostałej naszej dwójki sukcesem było zakwalifikowanie się do finałów B- Wiktorii Zawolik w konkurencji 400 metrów stylem zmiennym, natomiast Ernesta Szeląga na 200 metrów stylem grzbietowym.
Mistrzostwa pokazały, że bardzo wielu pływaków zrobiło kolosalne postępy, nawet w ostatnich kilku miesiącach od zimowych mistrzostw Polski 14-latków. Stąd mimo ciężkiej pracy włożonej na treningach o sukcesy jest bardzo trudno. Z wyników naszych pływaków możemy być jednak zadowoleni.
[ /waf/ ]